ETKİNLİĞİN
Resmi ve videosu bulunamadı!

5.Uluslararası İstanbul Profesyonel Yayımcılık Buluşmaları

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin düzenlediği, DEKMEB ve  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ve çok sayıda ulusal ve uluslararası yayıncının bir araya gelmesine olanak sağlayan “Uluslararası İstanbul Fellowship Programı’nın beşincisi 03-04-05 Mart 2020 tarihlerinde Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirildi. 
 
Her yıl telif ve çeviri görüşmeleri yapmak amacıyla yabancı yayımcıları İstanbul’a getiren program, katılımcı sayısını her geçen yıl artırarak yayımcılık dünyasını İstanbul’a taşıdı ve bu yıl rekor katılım elde etti. Dünyanın dört bir yanından gelen yayınevi temsilcileri, ajans ve editörlere organizasyon boyunca ev sahipliği yapan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, Türk ve yabancı yayımcılara 3 gün boyunca telif görüşmeleri yapma imkanı sundu.

İstanbul'u bir telif merkezi haline getirmenin yanında Türk edebiyatının dünyaya tanıtılmasını amaçlayan Programın açılış töreni 03 Mart Salı Günü Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirildi. Açılışa; Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili ve yazar Prof. Dr. İskender Pala, İstanbul Vali Yardımcısı Hülya Kaya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, DEKMEB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa ALTUNDAL Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek’in yanı sıra yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda yayımcı, telif ajansı, yayımcı meslek birliği ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

65 Ülkeden 265 Yayıncı
 
İstanbul Fellowship Programı kapsamında bu yıl 98 ülkeden 620 başvuru aldıklarını belirterek sözlerine devam eden Başkan Mustafa Doğru, “Katılımcılarımız bu sene 65 ülkeden 165'i yabancı ve 100'ü yerli olmak üzere 265 yayıncıya ulaştı. Etkinliği düzenlerken her zaman yayıncıların gözüyle, onların istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya çalıştık ve 3 gün boyunca 3 binden fazla görüşme gerçekleştirilmesini planlıyoruz" dedi.

Hedef: 100 Ülke 500 Yayıncı
 
Aynı günün akşama İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın ev sahipliğinde Radisson Blu Otel’de gala yemeği düzenlendi. Yapmış olduğu konuşmasında Uluslararası İstanbul Fellowship Programını düzenleyen Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği yetkililerine “seneye 100 ülke 500 yayıncı” diyerek bir çağrıda bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, hedefi yükselterek, gelecek yıllarda Fellowship Programına katılacak ülke sayısının yüz rakamına ulaşması için ‘Valilik olarak yayıncılarımıza destek vermeye hazırız’ dedi.

Gecede ayrıca Fellowship Programını destekleyen ve katkı sunan İTO Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Kuralay’a, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e, DEKMEB Başkanı Mustafa Altundal’a, Guadalajara Kitap Fuarı Koordinatörü Rubén Padilla Cortes ve Arap Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Bachar Chebaro’ya teşekkür plaketlerini İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve TBYM Başkanı Mustafa Doğru birlikte takdim etti.