HABERİN
 • Resimleri
 • Yarışmada Dereceye Giren Projeler

  Korsan Kitapla Mücadele En İyi Fikir Yarışması Ödül Töreni 01 Temmuz 2016 Cuma günü Türkiye Yazarlar Birliği Mehmet Akif Divanı’nda yapıldı.

  Türkiye Yazarlar Birliği, DEKMEB (Ders Kitapları Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği) ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak düzenlediğimiz Korsan Kitapla Mücadele En İyi Fikir Yarışması Ödül Töreni 01 Temmuz 2016 Cuma günü Türkiye Yazarlar Birliği Mehmet Akif Divanı’nda yapıldı.

  Ödül töreni için ilk konuşmayı DEKMEB Başkanı Murat Köse yaptı. Murat Köse, yarışmaya katılan ve ödül almaya hak kazanan öğrencileri tebrik etti. Korsan ve telif hakları ile ilgili haklarda farkındalık konusunda Türkiye’nin ileri bir noktada olmadığını söyleyen Köse, yaptıkları çalışmalarla bu farkındalığı artırmaya çalıştıklarını ifade etti. Bu konunun hak gaspı olduğunu anlatmak adına yaptıkları çalışmaların öneminden bahsetti. Ödül alan projelerin uygulanabilirliğini ileri zamanlarda inceleyeceklerini söyledi.

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Orçan, akademisyen olarak üniversite camiasında gördükleri intihal olayları ve elektronik hırsızlıkları anlattı ve bir eser meydana gelene kadar bir yazarın verdiği emeğin önemine değinen Orçan, korsanla mücadele adına yaptıkları çalışmaların önemine değindi.

  TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB olarak farklı bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Gençlerin bu konulara gösterdikleri hassasiyetin önemli olduğunu vurgulayan Arıcan, ilerleyen zamanlarda yaptıkları bu yarışmanın Türkiye geneline yaygınlaşmasını istediklerini de ifade etti. Dereceye giren ve girmeyen ama yarışmaya katılan her öğrenciyi tebrik ettiğini söyleyen Arıcan, gençlere fikirlerini projelendirme imkânı sundukları için mutluluk içinde olduklarını ifade etti. Öğrencilerin ailelerini ve öğretmenlerini de tebrik eden Arıcan, Yazarlar Birliği’nin onların da bir evi olduğunu dile getirdi ve bu öğrencileri geleceğin fikir ve ilim adamları olarak görmek istediklerini dile getirdi.

  TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, yaptığı konuşmada kelime olarak “korsan”ı değerlendirdikten sonra eser hırsızlığı anlamında kullanılan intihal kelimesini inceledi. Sahte para basmak anlamında kullanılan “Kalpazanlık” kelimesine değinen doğan, korsan kelimesi yerine kalpazanlık kelimesinin tercih edilebilir olduğunu ifade etti. Okulların sadece bilgi alınan ve verilen yerler olarak görülmemesi gerektiğini anlatan Doğan, sanat ve estetik alanında da yapılması gerekenler olduğunu ifade etti. Konuşmasının sonunda öğrencilere teşekkür etti.

  Yapılan konuşmaların ardından ödül almaya hak kazan öğrenciler projelerinden bahsettiler. Ardından ödül törenine geçildi. 12. Sınıflar arasında birinci olan Ayrancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Berke Efe Koçak’a ödülünü Murat Kösebey takdim etti. Dizüstü bilgisayar ödülü kazanan Koçak’a içinde Çile, Beyhude Ömrüm, Uzun Hikaye, Martı, Hayvan Çiftliği, Küçük Presns ve Tevhid-i Gerçekliğin Işığında, Ömrüm Ankara, İki Yol Açıcı: Nurettin Topçu ve Necip Fazıl, Genç Safahat ve Asım kitapları bulunan bir paket de hediye edildi. 7. Sınıflar arasında İkinci olan Beyza Nur Dağ’a ödülünü TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan takdim etti. 8. Sınıfalar arasında ikinci olan Eşref Koçak’a ödülünü TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan verdi. Tablet bilgisayar kazanan öğrencilere de hediye kitaplar takdim edildi. 7. Sınıflar arasında üçüncü olan ve 9. sınıflar arasında üçüncü olan Emre Acar ve Hilal Ulutaş’a da akıllı saat hediyeleri TYB Genel Başkan Yardımcısı Ferhat Koç tarafından takdim edildi. Öğrencilere hediye kitap da verildi.  

  Ödül törenin ardından çekilen toplu fotoğraf ile program sona erdi.

   

  Korsan Kitapla Mücadelede En İyi Fikir Yarışması Özeti

   

  Korsan Kitapla Mücadelede En İyi Fikir Yarışması'na Müracaat Eden Öğrencilerin Tamamına, Korsan Kitapla Mücadeleye Fikirleriyle Katkı Sundukları ve Proje Hazırladıkları İçin Teşekkür Ediyoruz.  Projeler Arasında Yapılan Değerlendirmede Dereceye Girenler.

  1- Sadece 12. Sınıftan Bir Öğrencinin Projesi Birincilik Ödülünü Kazanmıştır.

  Diğer Seviyelerde Birincilik Ödülü Verilecek Proje Önerisi Gelmemiştir.

  2- 7. ve 8. Sınıftan İki Öğrencinin Projesi İkincilik Ödülünü Kazanmıştır.

  Diğer Seviyelerde İkincilik Ödülü Verilecek Proje Önerisi Gelmemiştir.

  3- 7. ve 9. Sınıftan İki Öğrencinin Projesi Üçüncülük Ödülünü Kazanmıştır.

  Diğer Seviyelerde Üçüncülük Ödülü Verilecek Proje Önerisi Gelmemiştir.  Dolayısıyla Yarışmaya Müracaat Edenler Arasında Beş Öğrencinin Projesi Ödül Kazanmıştır.

  Ödül Kazanan Öğrenciler Davet Edilerek Ödülleri Kendilerine Takdim Edilecektir.

  Törenin Yapılacağı Yer ve Tarih Daha Sonra İlan Edilecektir.

  Ödül Kazanan Projeler de Web Sitesinden İlan Edilecektir.

   

  Ödül Kazanan Öğrenciler, Okulları ve Ödüller.

  12. Sınıflar Arasında, Berke Efe Koçak Birinci Olmuştur. Ayrancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Ödül Dizüstü Bilgisayar. 

   

  9. Sınıflar Arasında, Hilal Ulutaş Üçüncü Olmuştur. Abdullah Mürşide Özünenek Anadolu Lisesi. Ödülü Akıllı Saat.


  8. Sınıflar Arasında, Eşref Koçak İkinci Olmuştur. Şehit Yakup Çınar Ortaokulu. Ödülü Tablet Bilgisayar.


  7. Sınıflar Arasında, Beyza Nur Dağ İkinci Olmuştur. Vehbi Dinçerler Ortaokulu. Ödülü Tablet Bilgisayar.


  7. Sınıflar Arasında Emre Acar Üçüncü Olmuştur. Eşref Bitlis Ortaokulu. Ödülü Akıllı Saat.