HABERİN
 • Resimleri
 • Frankfurt 2016 Kitap Fuarı 7.100 Yayıncıyla Ziyaretçilere Açıldı.

  Alanında dünyanın en önemlilerinden biri olarak kabul edilen ve bu yıl 68'incisi düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı kapılarını açtı.

  Frankfurt Kitap Fuarına DEKMEB’i temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Köse, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Altundal katıldılar. Fuarda Arap Yayıncılar Birliği Başkanı Mohamed Rashad, Arap Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Bachar Chebaro ile görüşüldü ve çeşitli temaslarda bulunuldu. Abu Dhabi Uluslararası Kitap Fuarı Yöneticisi Dr. Wisam Alhariri ile 26 Nisan 2 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Abu Dhabi fuarı ile ilgili görüşmeler yapıldı.

  26 Nisan tarihinde yapılacak olan Abu Dhabi Fuarına Dr. Wisam Alhairiri, DEKMEB’i davet ederek, bir stantta DEKMEB’in temsil edilmesini istediklerini ifade ettiler. Görüşmede 26 Nisan’daki Fuarda, Arap yayıncılar, meslek birliği temsilcileri ve sektördeki profesyoneller arasında çalışma toplantıları, söyleşiler ve sunumlar yapılması konusunda anlaşma sağlandı.

  Frankfurt Kitap Fuarında Telif Haklarının dünyada nasıl uygulandığı, korsanla mücadelenin durumu ve çeşitli ülkelerin yasalarında Telif Haklarının korunması ve korsanla mücadelede uygulamaların nasıl olduğuna dair yapılan görüşmelerde karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunuldu.

  Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Kütüphaneler Genel Müdürü Hamdı Turşucu, Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş Fuara katılım sağladı.

  Fuarda Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Tayfur Esen, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, YAYFED Başkanı Hüseyin Doğru ve Meslek Kuruluşlarımızın Yönetim Kurulu üyeleri ile çeşitli ziyaretlerde bulunuldu ve çok verimli toplantılar gerçekleştirildi.

  Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen fuarın bu yılki konuk ülkesi Hollanda olarak belirlenirken, fuarın açılışını Hollanda Kralı Willem-Alexander gerçekleştirdi. Belçika Kralı Philippe ve Kraliçe Mathilde, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Jet Bussemaker ve Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann da açılışa katıldı.

  100'den fazla ülkeden 7 bin 100 katılımcının yer aldığı fuarı, yaklaşık 10 bin gazetecinin takip ediyor.

  Türkiye’nin Frankfurt Kültür ve Turizm Ataşeliğinden yapılan açıklama göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Frankfurt Kitap Fuarına 228 metrekaresi “Türkiye Ulusal Standı” ve 92 metrekaresi de "Çocuk Yayınları Standı" olmak üzere toplam 320 metrekarelik alanda iki ayrı stant ile katılım sağladı. 

  Türkiye ulusal standında 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili bir sergi çalışması yer alıyor. Türkiye’nin son on yılda yayıncılık alanında kat ettiği ilerlemenin, kültürel üretimdeki süreklilik ve zenginliğin ön planda yer alacağı sergide, darbe teşebbüsünün Türkiye’nin kültürel gelişimine engel olamayacağı vurgulandı.