HABERİN
Resmi ve videosu bulunamadı!

''15 Temmuz'da Şehit Düştüler Başkent'i Düşürmediler''

SUNUŞ

 15 Temmuz gecesinde yaşananları kelimelere dökmek oldukça zor. Bu zorluğa rağmen yaşananları kayıt altına almak ve gelecek nesillere aktarmak, o geceyi unutturmamak milli bir görevdir. Ankara’daki sivil şehitlerin kim olduklarını, o gece neler yaptıklarını, neler söylediklerini ve nasıl kahramanca canlarını feda ettiklerini anlatan; ailelerinin duygu ve düşüncelerini aktaran bu kitap böyle bir görev bilinci ile ortaya çıktı.  

 

 Ülkemiz, 12 Eylül 1980 darbesini, 28 Şubat 1997 post modern darbeyi, 27 Nisan 2007 bildirisi ile gerçekleşen post modern darbeyi, 7 Şubat 2012 MİT üzerinden darbe girişimini, 28 Mayıs 2013 Gezi Parkı sokak anarşisi ile sahneye konan darbe girişimini, 17-25 Aralık 2013 Yargı ve Emniyet darbe teşebbüsünü ve son olarak da 15 Temmuz 2016’da kanlı terör örgütü FETÖ tarafından gerçekleştirilen bir darbe teşebbüsünü yaşadı. Maalesef bu millet çok kısa bir zaman diliminde, çok sayıda darbe girişimiyle ve bu girişimlerin maddi ve manevi sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kaldı.  

 

 15 Temmuz bu milletin Türkiye’de darbecilik zihniyetini yaşatmak isteyenlere cesurca verdiği bir cevaptır. Bir milletin kendi varlığına ve kaderine sahip çıkmasının destanıdır. Milletimiz, canları pahasına seçilmiş meşru hükümetinin yanında durarak, boyunlarına geçirilmek istenen boyundurukları Allah’ın izniyle kırmıştır. Tarihimizin en kanlı darbe girişimlerinden biri olan 15 Temmuz darbe teşebbüsü, milletimizin feraseti ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde püskürtülmüştür.

 

 15 Temmuz gecesinden sonra yaşanan gelişmeler ve tepkiler göstermiştir ki, 15 Temmuz basit bir darbe girişimi değildir. 15 Temmuz, aslında bir iç savaş çıkarmayı ve Türkiye’yi parçalamayı hedefleyen, kanlı terör örgütü FETÖ’nün ve onları destekleyenlerin bir işgal projesidir. Yüreği vatan sevgisiyle dolu olan, şehadete gözü kapalı koşan, sokakları dolduran bu millet, tehlikenin büyüklüğünü hissetmiş olmalıdır ki günlerce meydanlarda vatanının bekçiliğini yapmıştır.

 

 15 Temmuz’da tarihe ismini şehit ve kahraman olarak yazdıran kişilerin arasında Ankara’daki sivil vatandaşlarımız da bulunmaktadır. Ankara’daki sivil şehitlerin ailelerinin tanıklığı ve ifadeleriyle ile ortaya çıkan bu kitap, tarihi bir belge olarak okurlara sunulmaktadır. Milletimiz bütün şehitlerimize ebediyen minnettar olacaktır.  

 

 Şehitlerimizin kahramanlık hikayelerini tarihe kaydetmek, şehitlerimize vefa borcumuzdur. DEKMEB bir yayıncı meslek kuruluşu olarak 15 Temmuz’da milletimizin verdiği şanlı mücadelenin unutulmaması için bu mütevazı çalışmaya destek vermiştir. Bu aynı zamanda milletimize, vatanımıza, devletimize ve inancımıza sadakatimizin bir göstergesidir.

 

 Kitabın yazarı Yasemin Asan, büyük bir emekle, acıları taze olan Ankara’daki sivil şehit aileleri ile görüşmeler yapmış ve şehitlerin o geceye dair hikayelerini toplamıştır.  Her bir görüşmede şehit aileleriyle birlikte o geceyi tekrar yaşayarak böylesi meşakkatli bir çalışmayı ortaya çıkaran Asan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

 Anadolu Ajansı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne fotoğraflarla ilgili verdikleri özel destekler için teşekkür ediyoruz.

 

 15 TEMMUZ’DA ŞEHİT DÜŞTÜLER, BAŞKENTİ DÜŞÜRMEDİLER kitabımızı başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize ve gazilerimize ithaf ediyoruz.                            www.15temmuzsehitvegazilerimiz.com 

 

Murat Köse

DEKMEB Kurucu Genel Başkanı