DEKMEB
Başkanlarımız Korsan Yayınla MücadeleHakkımızdaBaşkan'ın MesajıTüzük

Başkan'ın Mesajı


DEKMEB Ders ve Kültür Kitapları Yayıncıları Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu gereğince eser ve hak sahiplerin haklarının takibini yapmak üzere 22 Temmuz 2013 Tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ile kurulmuş bir Meslek Birliğidir. 

 

DEKMEB, 2014 Yılı Ocak ayına olağan birinci kongresini yaparak YAYFED Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonuna üye olmuştur.

DEKMEB’in yayıncılık alanında faaliyet gösteren 143 üyesi bulunmaktadır. 

Korsanla Mücadele, Lisanslama, Dijital Yayıncılık, Üyelerini Yayıncılık Konusunda Bilgilendirme ve Üyelerinin Haklarının Takip ve İdaresini Sağlama amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Meslek Birliğimiz öncelikle fikri mülkiyet hukukunun güçlendirilmesi, yayıncılarımızın yasalar nezdinde mali haklarının savunulması, fikri hak takibinin yapılması bakımından faaliyetleri yerine getirmektedir.

DEKMEB; Türkiye çapında, temsile yetkili olduğu eserlerin korsan kitap olarak hazırlanarak piyasada yasadışı olarak satılmasına karşı etkin bir mücadele yürütmektedir. Yapmış olduğu mücadelede adaleti ve hakkaniyeti esas alan Meslek Birliğimiz, korsan kitap satışlarına son vermek amacıyla başlatmış olduğu çalışmaları tüm hızıyla sürdürmektedir.

Sokak aralarında kurulan tezgahların ve korsan kitap satılan yerlerin yanı sıra internet ortamındaki dijital korsan kitapları da titizlikle yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkararak linkleri kapattırmakta ve bu tür hukuka aykırı eylem yapan sitelerin erişiminin engellenmesi ve kapatılması için de gerekli yasal yollara başvurmaktadır.

Korsan yayıncılık yapan,  intihal ve çeviri korsanlığı yapan, fotokopi korsanlığı yapan ve korsan basan, depolayan ve satanlar ile de mücadele edilmektedir. Günümüz dijital teknolojisi üzerindeki dijital haklar, veri tabanları, e-korsan, hak ihlalleri, dijital toplu hak yönetimi gibi alanlarda etkin çalışmalar yürütmektedir.

Tüm bu çalışmalar ile bilgiyi üreten eser sahipleri ile devamında bu eserlerin tüketiciye ulaşmasını sağlayan, bu konuda ciddi sermaye yatırımı yapan yayınevleri, basılan kitapları dağıtan dağıtıcılar ve satışa sunan kitapevlerinin korunması sağlanmaktadır.

Ülke ekonomisi açısından da korsan kitap satışlarından dolayı ortaya çıkan kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi sağlanmakta ve istihdamın artmasına katkı sağlanmaktadır. Yapılan baskınlar ve sonrası kontroller neticesinde korsan kitap basanların suçu işlemeye yönelik dirençleri kırılarak, suçu işleme konusunda caydırıcılık meydana getirilmektedir.


Korsanla mücadele kampanyaları ile telif hakkı bilincinin artırılarak dolayısıyla kamuoyunda farkındalığının artması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bu kapsamda;

Milli Eğitimin çeşitli kademlerinde bilinçlendirme çalışmaları, Halka açık konferanslar, Slogan yarışmaları, kısa film yarışmaları,  logo çalışmaları, Fotokopi korsanlığının önüne geçilmesi için tüm eğitim ve öğretim kurumlarına (dershanelere, okullara, üniversitelere, kurslara vb.) bilgilendirme yazıları gönderilmesi, Matbaalarda bandrolleri tatbik ederek, bandrol yapıştırılması işlemlerinde dikkat edilmesi gereken yerlerin neler olduğuna dair eğitim verilmesi, Korsanla mücadelenin başarılı olabilmesi için; ihtisas mahkemelerinde görev yapan hâkim, savcı, avukat, kolluk kuvvetleri ve bilirkişilerle birlikte telif hukuku alanında sorunların tespiti ve çözüm önerileri üzerine çalıştay, sempozyum vb toplantılar düzenliyoruz.

Ayrıca telif alanında çalışan tüm tarafların uzmanlaşmalarının sağlanması üzerine çalışmalar yürütüyoruz.

Bu kapsamda;

Korsana karşı toplumu bilinçlendirmek için Korsana “Kitaba Hayır” sloganı ile afiş, broşür, sticker ve ayraç, poşet vb. ürünleri ücretsiz olarak dağıtımı yapılmaktadır.

Billboard, afiş, ülke çapında yayın yapan gazetelere röportaj, ilan, kısa film vb. medya araçları kullanarak Korsan Kitapla Mücadelenin kamuoyuna duyurulması sağlanmaktadır.

Korsan Kitap alınmasının önüne geçilmesi için kamuoyunda farkındalık çalışmaları yapılmaktadır.

Korsan kitap satanların görüldükleri yerlerde, online hatlar aracılığı ile ihbar edilmesinin sağlanması ve böylelikle korsan satanlara acilen müdahale edilerek haklarında hukuki ve cezai işlemlerin yapılması için çalışmalar yapılmaktadır.